Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną. Nim obrazisz sędziego – sprawdź kto ma rację

Gra w piłkę nożną jest ściśle sformalizowana.

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) uchwaliła kilka istotnych zmian dotyczących przepisów gry w piłkę nożną, albowiem to IFAB jest organem stanowiącym Przepisy Gry, które są stosowane w rozgrywkach piłkarskich organizowanych przez FIFA na całym świecie.

FIFA natomiast jest to Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (skrót od fr. Fédération Internationale de Football Association). FIFA została założona w Paryżu dnia 21 maja 1904 i jest nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych:

AFC – Azja

CAF – Afryka

CONMEBOL – Ameryka Południowa

CONCACAF – Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby

OFC – Oceania

UEFA – Europa (założona 15 czerwca 1954 w Bazylei)

 

Wracając do tematu – oto najważniejsze zmiany, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2019 r. (tegoroczny finał Ligi Mistrzów został rozegrany wg. „starych” zasad, by nie destabilizować najważniejszego meczu w sezonie): 


Rzut monetą

Pod reżimem uprzednio obowiązujących przepisów – przed rozpoczęciem meczu sędzia wzywał kapitanów obydwu drużyn, przydzielając każdej ze stron określoną stronę monety (orzeł lub reszka). Po wykonaniu sędziowskiego rzutu monetą „zwycięzca” miał prawo wyboru strony boiska, na której chciałby rozpocząć spotkanie. Częstokroć był to element strategii (np. z uwagi na zachodzące słońce, które mogło razić bramkarza). Przeciwnicy „przegrywający” sędziowski rzut monetą otrzymywali za to przywilej rozpoczęcia meczu (posiadali piłkę). Obecnie ta kwestia będzie wyglądała nieco odmiennie - mianowicie zespół, który "wygra" rzut monetą zyska prawo wyboru, czy woli rozpocząć mecz posiadając piłkę, czy też woli zająć określoną stronę boiska.

 

Kary wobec sztabu szkoleniowego

Aktualnie prócz zawodników (również tych siedzących na ławce rezerwowych) sędzia będzie miał prawo karać żółtymi i czerwonymi kartkami za ich niestosowne zachowanie. Ponadto nadal będzie obowiązywać możliwość ostrzeżenia danej osoby oraz karnego odesłania członków sztabu na trybuny.

 

Mur

Jeśli podczas rzutu wolnego w murze stoi przynajmniej trzech piłkarzy drużyny broniącej, to zawodnicy drużyny atakującej nie mogą stać bliżej niż metr od muru. Jeśli atakujący znajdzie się w tym obszarze, to drużyna broniąca otrzyma rzut wolny pośredni (innymi słowy – atakujący stracą piłkę na rzecz przeciwnika i tym samym możliwość przeprowadzenia ataku). Wyłączona wiec zostaje możliwość przepychanek zawodników w murze i np. „zsuwaniu” broniących z linii strzału. Arbitrom dojdzie kontrolowanie kolejnego dystansu (jednego metra) oprócz tradycyjnej odległości 9,15 metra pomiędzy murem i piłką. Na marginesie – ta nietypowa odległość 9,15 m wzięła się z przeliczenia 10 jardów (anglosaska jednostka długości) na metry. Pierwotnie przepisy gry w piłkę nożną wywodzą się właśnie z Wielkiej Brytanii, gdzie stosowano jardy a nie metry.

 

Zagrania ręką

Z chwilą wejścia w życie omawianych zmian - każde zagranie ręką będzie karane. Co ważne, bez znaczenia będzie intencja piłkarza jak również miejsce na boisku, w którym doszło do zagrania ręką. Zawodnicy podczas interwencji nie będą mogli zwiększać rękami powierzchni ciała, np. trzymając rękę nad głową. Zatem gol strzelony przypadkowo ręką, nie zostanie uznany. Również zatrzymanie piłki ramieniem nie będzie tolerowane przez sędziów.

 

Sędzia

Wcześniej, gdy piłka przypadkowo trafiła w sędziego – gra była kontynuowana. Obecnie gra zostanie natychmiast przerwana. Możliwe więc będzie wstrzymanie akcji, jeśli w wyniku kontaktu sędziego z piłką nie następuje zmiana w jej posiadaniu, ale tworzy się nowa, wyraźnie inna sytuacja w ataku. W takim przypadku futbolówka wraca do drużyny, która miała ją przed przerwaniem gry. Przykładem takiej sytuacji może być atak wzdłuż linii bocznej, który przenosi się do środka pola w wyniku przypadkowego zagrania piłki przez sędziego. Także przypadkowo zdobyty gol po rykoszecie od sędziego nie zostanie uznany. Jeśli piłka trafi do siatki po rykoszecie od arbitra stojącego w polu karnym, gra zostanie przerwana, a następnie wznowiona przez bramkarza. Jak nadmieniono powyżej, jeśli taka sytuacja będzie mieć miejsce poza polem karnym, piłka „wróci” do drużyny, której zawodnik dotknął ją po raz ostatni.

 

Zmiany zawodników

Do tej pory zmieniany zawodnik opuszczał boisko w strefie zmian, która znajdowała się przy połączeniu linii bocznej z środkowej. Aktualnie zmieniany zawodnik zobowiązany będzie do opuszczenia boiska najkrótszą drogą, tj. przy najbliżej linii bocznej lub końcowej. Ma to zapobiec nagminnie nadużywanej grze na czas.

 

Rzut karny

Pod rządami poprzednich przepisów - bramkarze przed wykonaniem rzutu karnego musieli stać dwiema nogami na linii bramkowej. Po reformie IFAB obowiązkowy będzie tylko jeden punkt styczny z linią – mianowicie wystarczy, jeżeli bramkarz będzie stał na linii bramkowej jedną stopą.

 

Rzut wolny

Najczęściej stały fragment gry przyznawany jest w wyniku faulu lub zagrania ręką. Sędzia nie pozwalał go wykonać, póki nie przeprowadził procedury ukarania zawodnika dokonującego przewinienia kartką (jeśli kartkę uznał za nieodzowną). W wyniku zmian zaistnieje możliwość wykonania rzutu wolnego jeszcze przed pokazaniem kartki przez sędziego. Arbiter w takim przypadku „wróci” do kartki po zakończeniu akcji.

 

Wznowienie gry przez bramkarza

Uprzednio bramkarze wznawiający grę z piątego metra zobowiązani byli wyekspediować piłkę poza pole karne, tj. adresat podania nie mógł dotknąć piłki w polu karnym. Od nowego sezonu dopuszczalne będą podania od bramkarza do zawodnika stojącego w obrębie „szesnastki”.

     zdj mecz blogjpg