10 rad bezpiecznej jazdy autostradą. Sprawdź, czy korzystasz z niej prawidłowo

Po polskich autostradach można maksymalnie poruszać się z prędkością 140 km/h. Oczywiście należy uwzględnić warunki drogowe, w tym atmosferyczne.  

1. Wykorzystaj pas rozbiegowy i należycie rozpędź pojazd. Nie zmuszaj nikogo do hamowania lub gwałtownych manewrów. 

2. Ciągła jazda środkowym i/lub skrajnie lewym pasem jest błędem - świadczy o niedouczeniu kierowcy. W Polsce mamy ruch prawostronny. Jeśli prawy pas jest wolny to należy z niego korzystać, a ta wydawałoby się prosta zasada jest dla niektórych użytkowników ruchu nie do zrozumienia. Nie ma znaczenia, że poruszasz się z maksymalną dopuszczalną prędkością. Lewy pas służy wyłącznie do wyprzedzania – po zakończeniu manewru należy zjechać na prawy. Przed zmianą pasa ruchu upewnij się, czy nie wymusisz pierwszeństwa. Zatem popełniasz kardynalny błąd bezzasadnie jadąc środkowym czy lewym pasem, podczas gdy prawy jest wolny. 

3. Nie ulegaj znużeniu i dekoncentracji. Z uwagą wykonuj wszelkie czynności. Jedna sekunda nieuwagi przy prędkości 140 km/h oznacza, że bez kontroli twój pojazd pokonał 39 metrów. Zatem przez nawet tę jedną bądź dwie sekundy – możesz pokonać stosunkowo znaczny dystans i w konsekwencji nienależycie zareagować.  

4. Unikaj gwałtownych manewrów. Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu jest częstą przyczyną wypadków. Przy znacznych prędkościach skutki bywają tragiczne. W mgnieniu oka i w każdej chwili może nadjechać szybszy pojazd, którego wcześniej nie widziałeś w lusterku. Dlatego przed wykonaniem manewru zmiany pasa upewnij się, że nie jesteś wyprzedzany i że sąsiedni pas jest wolny. Jeżeli swoim nieuzasadnionym manewrem zmusisz innego kierowcę do hamowania, zmiany pasa ruchu itp. – możesz zostać ukarany mandatem (zwłaszcza w erze coraz powszechniejszych rejestratorów jazdy).  

5. Zachowaj bezpieczny odstęp. Bardzo często dochodzi do kolizji, gdy kierowcy „podziwiają” z wypiekami na twarzy inne zdarzenia drogowe. Więc pilnuj swego nosa i nie szukaj sensacji. 

6. Nie zatrzymuj się na jezdni, nigdy nie cofaj ani nie zawracaj na autostradzie. 

7. Twórz korytarz bezpieczeństwa. W przypadku zablokowania drogi postaraj się o umożliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Nie ma pisanych zasad jak należy to zrobić. Wystarczy działać rozumnie – to zazwyczaj nie boli. Więc nie opuszczaj pojazdu pozostawiając go na środku swego pasa i nie podążaj pieszo np. celem nagrania filmu z miejsca wypadku. 

8. Poganianie innych kierowców "długimi" światłami i/lub podjeżdżaniem do nich na nieznaczną odległość - jest niedopuszczalne. Droga to nie jest twoja własność i nie ty ustalasz panujące zasady.  

9. Staraj się ułatwiać włączanie się do ruchu z pasa rozbiegowego innym kierowcom. Zwłaszcza ciągniki siodłowe z naczepą potrzebują takowej pomocy, ponieważ z ładunkiem nie są w stanie w szybkim czasie rozwinąć odpowiedniej prędkości. 

10. Zatankuj pojazd oraz staraj się przygotować wcześniej pieniądze tudzież kartę płatniczą celem uregulowania należności za płatny odcinek drogi. Brzmi trywialnie, ale zwiększy to bezpieczeństwo i wszystkim nam ułatwi poruszanie się po drodze.  

IMG_20190719_171819jpg